Няколко идеи как да го постигнем
Илюстрация: Shutterstock
Децата реагират на критика много по-болезнено, отколкото възрастните. Детето на практика почти никога не мисли над това, което казва, когато иска да обиди някого, затова и малките често казват обидни неща. Ако детето ви се сблъсква с постоянни насмешки от страна на другите деца във вашите ръце е да му помогнете да отстоява границите си. Научете го да решава конфликтни ситуации, да отказва и правилно да общува с останалите деца.
Важното е да оставите детето да повярва в себе си и затова е важно да възпитате у него качества, които ще го направят по-уверено. Ето някои от основните неща, които е добре да усвои:
1. То не е жертва
Хората, които се стараят да угодят са мекушави, услужливи и обикновено попадат в трудни ситуации. Това е съвсем възможно да се случи и с вашето дете, ако знаете, че тези качества са му присъщи. Постарайте се да му обясните, че никой не е в правото си да го обижда и да му се надсмива. Нито възрастта му, нито нещо друго не се явява повод за унижение. Кажете, че не е нужно да се бои от напористи деца и ако се поддава на провокациите им ще направи лошо на себе си.
2. Не е задължително винаги да се обръща за помощ към родителите си
Много деца смятат, че когато се обръщат за помощ към родителите си показват слабост и неспособност да решават проблемите си самостоятелно. Понякога подобно решение от страна на детето води до още по-големи проблеми. Обяснете му, че помощта от родителите не е задължителна, но може и трябва да потърси съвет от семейството в случай на неприятности.
Иначе в ролята на помощник могат да влезе и учителя или психолога, които има във всяко училище.
3. Да не реагира на провокации
Децата много болезнено възприемат всякакви оскърбления и са готови веднага да отвърнат на обидата. Поради възрастта си не разбират, че когато се хвърлят върху обиждащия, ще проявят слабост, а не сила, както им се струва. Ако не реагира на подобни нападки, обиждащият бърз още изгуби интерес към „жертвата“ си.
Можете да разкажете защо детето, което го дразни, се държи по този начин. Във вашите ръце е да му дадете съвет как да се държи в подобна ситуация, а може и да измислите заедно негова стратегия на поведение.
4. Да пази имуществото си
Има ситуации, когато детето взима чужди вещи без разрешение. Ако знаете, че детето ви е възможно да постъпи така отново, обяснете му защо не трябва така и какво го очаква, ако проявява подобно поведение.
Другата крайност – когато взимат вещи от детето ви. А то не е длъжно да ги споделя с никого, освен ако само не реши. В този случай бъдете готови да се намесите и да вземете играчката от другото дете, ако вашето не успее да реши конфликта само.
5. Научете детето да казва „не“.
Дори ако дете ви се разбира добре с връстниците, случват се и моменти, когато ще го поставят в неудобна ситуация. Да допуснем, че децата от класа на сина ви са решили да бойкотират един първокласник, а детето ви поставя под съмнение правилността на това решение. Но ще се поддаде на масата и ще се държи по съответния начин, за да не остане неразбрано.
В тази ситуация трябва да му обясните, че неговото решение никой няма право да поставя под съмнение и той не на всяка цена и винаги трябва да се съгласява с останалите.
6. Упражнявайте се в остроумие
На всеки от нас в класа му са се случвали истории, когато конфликтът е завършвал с бой. Много деца от ранно детство са уверени, че това е единственият начин за решение на този проблем, тази идея я пренасят и в училище, където могат да се намерят немалко поддръжници. Така се формират и авторитетни компании, които държат в страх по-малките класове.
Вашето дете трябва да разбере, че думите са по-ефективни от боя. Ако вашето дете умее да надприказва нападателните, като открива слабото им място, той скоро ще ги откаже да се занимават с него.
7. Важно е да има добри приятели
Приятелите са важни във всяка възраст. Те оказват незаменима психологическа подкрепа, в случай на необходимост помагат да се справим с дразнителите. Важно е да научите детето да цени приятелите и самото то да бъде добър приятел. Когато детето е още малко, но вече е способно да възприема информация, гледайте филми за приятелството, които ще му покажат колко е важно да има подкрепа до себе си.
Текст: woman.rambler.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари